Witamina D – niezbędnik w codziennej suplementacji

Witamina D3 syntezowana jest poprzez kontakt skóry ze słońcem a także dostarczana z pożywieniem. Ze względu na styl życia i warunki pogodowe większość Polaków nie jest w stanie uzyskać odpowiedniej ilości witaminy D w wyniku ekspozycji na słońce. Pozostaje dostarczanie witaminy D z pożywieniem, jednak nie znam osoby, która spożywałaby codziennie zalecane 15 uq. Dlatego suplementacja witaminy D jest tak istotna. Witamina D pełni w naszym organizmie rozmaite funkcje, jednak przede wszystkim wpływa na poprawną mineralizacje kości a także funkcjonowanie układu odpornościowego. Możemy zauważyć to na bardzo ciekawych przypadkach w odniesieniu do chorób autoimmunologicznych. U wielu pacjentów z chorobą Hashimoto a także reumatoidalnym zapalaniem stawów występują niedobory, które po wyrównaniu skutkują wyciszeniem choroby i zmniejszeniem objawów. [1-3]

Kiedy warto suplementować witaminę D ?

  • zawsze kiedy występują niedobory ( poniżej 30 ng/ml) – powinniśmy wykonywać oznaczenie  metabolitu 25 OH we krwi.
  • w sezonie od października do kwietnia, jeśli pracujemy w zamkniętych pomieszczeniach wtedy przez cały rok
  • przy pracy na zmiany przez cały rok

Dawka powinna być ustalana indywidualnie w zależności od wieku, deficytu, masy ciała i ilości czasu spędzanego na słońcu [1,2].

Jakie mogą być objawy niedoborów witaminy D.

  • osłabienie
  • senność
  • częste infekcje i przeziębienia
  • obniżenie nastroju, objawy depresji
  • zaostrzenie objawów niektórych jednostek chorobowych

Jaką formę witaminy D wybrać ?

Najlepiej przebadane są niewątpliwie leki, suplementy diety powinny zostać przebadane natomiast nadal nie jest to uregulowane w sposób obligatoryjny. Warto zatem zawsze kiedy jest to możliwe wybierać formę leku lub dokładnie sprawdzać certyfikaty firm produkujących dany suplement diety. Witamina D powinna być przyjmowana 1 dziennie z posiłkiem bogatotłuszczowym. Najlepszą konfiguracją jest przyjmowanie jej w towarzystwie witaminy K2MK7. Przyjmowanie obu substancji razem poprawia efektywność mineralizacji kości oraz zmniejsza proces kalcyfikacji naczyń. Nie zalecane jest jednak łączenie witaminy D z wapniem i dużymi ilościami błonnika[2].

Dawkowanie

Przed ustaleniem dawki warto wykonać oznaczenie stężenia 25(OH)D w surowicy krwi i z takim wynikiem udać się do lekarza, który dopasuje dawkę indywidualnie do potrzeb organizmu.

Istnieją jednak zalecenia, które są dopasowane do epidemiologicznych danych na temat niedoborów i stanowią bezpieczne dawki, które możemy wykorzystać i stosować na co dzień [1-3].

Zalecana dawka w suplementacji witaminy D [3].

Grupa wiekowaZalecana dawka
Noworodki urodzone wcześniej niż w 32 tygodniu ciąży800 IU pod kontrolą stężenia  25(OH)D w surowicy krwi
Noworodki urodzone w 33-36 tygodniu ciąży400 IU
Noworodki urodzone w terminie i niemowlęta 
0-6 miesięcy400 IU
6-12 miesięcy400-600 IU w zależności od dawki spożytej z pokarmem
Dzieci 
1-10 lat600-1000 IU przez cały rok
Młodzież i dorośli * 10-75 lat800-2000 IU w zależności od ekspozycji na słońce i masy ciała
Osoby starsze po 75 roku życia2000-4000 IU przez cały rok

*Młodzież  i osoby dorosłe które przebywają codziennie na słońcu minimum 15 minut w godzinach pomiędzy 10 a 15  z odsłoniętymi przedramionami i podudziami bez kremu z filtrem powinni pokrywać swoje zapotrzebowanie na witaminę D, jednak stosowanie dodatkowej suplementacji jest bezpieczne i zalecane.

Osoby z nadmierną masą ciała powinny podwoić zalecaną dawkę witaminy D, lub dostosować ją do wyników badań oznaczenie stężenia 25(OH)D w surowicy krwi. Najlepszym rozwiązaniem jest zawsze oznaczenie stężenia witaminy D w organizmie i stosowanie indywidualnej dawki w odniesieniu do wyników. Czasami standardowe dawki mogą być niewystarczające lub zbyt duże [1-3].

TUTAJ możesz poczytać na temat witaminy D więcej https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34114758/

Bibliografia :

1.Wiśniewska A., Szypowska A.: The role of vitamin D in selected autoimmune diseases. Roczniki Państwowego Zakładu Higieny 2021, 72, 111-121

2. Kazimierska B.: Witamina D rola i znaczenie dla organizmu.

3. Rusińska A, Płudowski P. i wsp. Pediatria, nr 4 tom 15, 2018

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane artykuły